Sıkça Sorulan Sorular

Q?

1. İlkyardım sertifikası nasıl alınır ?

A.

İlkyardım Eğitim Merkezlerine bireysel veya kurumsal başvuru ile

Q?

2. İlkyardım sertifikasını kimler alabilir ?

A.

18 yaşından sonra en az ilkokul mezunu olan, 16 saatlik ilkyardım eğitimine katılarak teorik sınavdan 85, uygulamalı sınavdan 85 alan kişiler sertifika almaya hak kazanır.

Q?

3. İlkyardım sertifikam ne kadar süre geçerlidir ?

A.

Sertifika geçerlilik süresi 3 yıldır.

Q?

4. İlkyardım sertifikası nerelerde geçerlidir ?

A.

İlkyardım uygulaması gerekli olan her durum ve ortamda, bazı iş başvurularında (ambulans şöförlüğü gibi)

Q?

5. İlkyardım güncelleme eğitimi ne kadar sürer ?

A.

İlkyardım güncelleme eğitimi sertifika süresi 3 yılı dolan kişiler için geçerlidir ve 8 saat(1 gün) uygulanır.

Q?

6. Sertifikanın süresi doldu, ne yapabilirim ?

A.

İlkyardım eğitim merkezine başvuru yapılarak 8 saatlik güncelleme eğitiminin ardından sertifikanızın geçerliliği 3 yıl uzatılabilir.

Q?

7. İlkyardım eğitiminin amacı nedir ?

A.

İşyerinizde, evde, çevrenizde başta aileniz, iş arkadaşlarınız olmak üzere, acil sağlık yardımına ihtiyacı olan hasta ve yaralıların, acil ambulans ekipleri gelinceye, bir sağlık kurumuna ulaştırılıncaya kadar geçen sürede, hayatta kalmalarını ve oluşabilecek sakatlıkların önlenmesini sağlayacak bilgileri öğretmek.

Q?

8. İlkyardım eğitimi nereden alınır ?

A.

İlkyardım eğitimleri Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılmış ilkyardım eğitim merkezleri tarafından sertifikalı uzman ilkyardım eğitimcileri tarafından gerçekleştirilir.

Q?

9. İlkyardım eğitimini kimler verebilir ?

A.

İlkyardım eğitimleri Sağlık Bakanlığı tarafından İlkyardım Eğitimcisi olarak sertifikalandırılmış kişiler tarafından verilebilir.

Q?

10. İlkyardım eğitiminin yasal zorunluluğu nedir ?

A.

Temel İlk Yardım Eğitimi; 6331 sayılı iş kanununda tanımlanan tüm iş yerleri ve iş kollarının alması zorunlu olan temel bir eğitimdir. Sağlık Bakanlığı’nın ilkyardım yönetmeliği gereği tüm kurum ve kuruluşlarda istihdam edilen her 20 personelden bir kişi, tehlikeli işlerde çalışan her 15 personelden bir kişi, çok tehlikeli işlerde çalışan 10 personelden 1 kişi TEMEL İLK YARDIM EĞİTİMİ SERTİFİKASINI yetkili merkezlerden almış olması gerekmektedir.